SEO ve Wordpress İlişkisi

SEO ve WordPress ilişkisi nedir diye soracak olursanız ikisi arasında müthiş bir bağ var. Bu bağı anlatmak herhalde 4-5 makaleye ancak sığar. Temel anlamda bakacak olursak Google yönergeleri ne diyorsa WordPress (WP) ona göre şekilleniyor. Şuna çok dikkat edin; eğer WordPress’te bir değişiklik veya yenilik olmuş ise yakın zamanda Google’da yenilik veya değişiklik olacağı anlamına geliyor.

WordPress kurulumu kolay, esnek yapılı, açık kaynak kodlu bir altyapıdır. Altyapı diyoruz çünkü kurduğumuz zaman karşımıza boş bir klasik yönetim paneli gelmektedir. Gerisi ise koca bir derya… Çok basitmiş gibi görünen ancak bir site inşa edeceğiniz zaman uzmanlık isteyen bir sistemden bahsediyoruz.

SEO’cular neden WordPress’i tercih ediyor?

WordPress ve SEO bağı vazgeçilemez ve rakipsiz bir çözüm. Blog olarak 6-7 yıl öncesine gittiğimizde Joomla, Drupal gibi değişik çözümleri mutlaka denedik veya bir şekilde karşılaştık. Ancak hiç biri SEO konusunda WordPress’in eline su dökemedi. Bizim blog sitemizde basit, her yerde ücretsiz olarak indirip kurabileceğiniz bir tema. Mümkün olduğunca basit, hızlı ve hafif bir tema. Kullanımı ise klasik bir WordPress.

WordPress modül mantığı ile çalışır. Modül mantığı; bağımsız olarak kodlanmış özellikleri sitenizde istediğiniz zaman, istediğiniz yerde kullanabilme esnekliği tanımaktadır. Mesela sitemizde sağ sütunda gördüğünüz son yazılar, arşivler, son yorumlar kısmının her biri modül. Bunları eklemek veya çıkarmak için yazılım bilmenize gerek yok. Bu gibi esnek yapı içerik sistemimizi yönetiminde hem hız kazandırıyor hem SEO çalışmalarımızda bize bir çok tercih sunuyor.

WordPress Etiket Yapısı: Her ne kadar etiketleri Google sevmiyor söylentileri yayılmış olsa da WordPress geliştiricileri ısrarla etiketleri her güncellemede aktif tuttular. Arama motorlarında bir arama yaptığınızda listelemelerde etiketlerin indexlendiğini ve sonuç olarak karşımıza çıktığını görürsünüz. WordPress’te her etiket bir link demektir. İçerikleriniz ile alakalı bir kaç tane etiket eklemeniz yararlıı olacaktır.

WordPress URL Yapısı: Her yazılımcının canını sıkan URL yapısı, normal bir sitede yazılımsal geliştirmeler gerektirir. Ancak WordPress’te bu durum çoktan çözülmüş hatta istediğiniz gibi URL düzenleme şansı tanıyor.

WordPress Otomotik Pingleme: WordPress’ten dahihane bir çözüm. Kurulum paketi ile beraber gelen güncelleme servisi olan Ping, WordPress’in temel taşıdır. Ayarlar kısmına bakacak olursanız http://rpc.pingomatic.com/ linkini görürsünüz. Normalde SEO’lar bu siteyi manuel olarak kullanmaktadırlar. WordPress’te ise güncellediğiniz her sayfa, yazı veya fotoğraf otomotik olarak pingleniyor. Bu da sitenin hızlı index almasını sağlamaktadır.

WordPress Eklenti Özelliği: WordPress’in esnekliğinden bahsederken sadece kullanımında değil geliştirmelerde de esneklikten bahsetmek gerekir. WP geliştiricileri hiç durmadan yeni özellikler geliştirmekteler, mevcut eklentileri güncellemektedirler. Bir web sitesinde aklınıza gelebilecek her türlü özellik eklenti olarak mevcut. Üstelik bunların çoğu ücretsiz olarak sunulmaktadır.

WordPress Güncellemeleri: WP kullanıcılarının belkide en çok şikayet etiği güncellemelerdir. Çok sık güncelleme gelmesi ve güncelleme sırasında başka işlem yapılamıyor olması kullanıcıları biraz rahatsız ediyor. Ancak bu güncellemeler güvenlik ve geliştirme amacı ile yapılıyor. WordPress sistemin sürekli güvenlik açığı vermesi, kolay hacklenebilir olması en büyük dezavantajıdır.

WordPress Tasarım ve Tema Seçenekleri: Size uygun istediğiniz gibi bir tasarımı mutlaka bir tema olarak bulabilirsiniz. Themeforest.net sitesinden lisanslı olarak çok uygun fiyatlara satın alabilir veya ücretsiz olarak download sitelerinden indirebilirsiniz. Eğer istediğiniz gibi bir tema bulamadım derseniz, o zaman kendi tasarladığınız tasarımı sisteme giydirebiliyorsunuz.

WordPress SEO Eklentileri: SEO ayarlarınızın tümünü bir eklenti sayesinde bir kaç ayarla yapabilirsiniz. İçeriğinizin title karakter sayısından tutunda, içeriğinizde kaç adet anahtar kelime geçtiğine kadar sizi uyarıyor ve ne yapmanız gerektiğiniz söylüyor hatta br SEO puanı bile veriyor. Bu konuda önerebileceğimiz en iyi üç SEO eklentisi; All In One Seo, SEO Ultimate ve SEO by Yoast.

Resim Yönetimi: “Ortam” adı altında yer alan resimler, kolay bir şekilde yükleyebilir, içeriğinizde istediğiniz yere ekleyebilir ve eklediğiniz yerden boyutlandırabilirsiniz.

WordPress Gzip Özelliği: Sistemi ilk kurduğunuzda bu özellik yok. Eklenti olarak indiriyorsunuz ve sayfa açılış hızınız uşuşa geçiyor. SEO için çok önemli bu olan bu kriter kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kullanıcı Yönetimi: Sitenizi kaç kişi kullanıyorsa hepsini düzenleme ve yetkilendirme yapabilirsiniz. Mesela kullanıcılardan bir tanesine sadece editörlük yetkisi verebilirsiniz.

Yorum ve Yönetimi: Özellikle blog siteleri için yorum önemlidir. Yorumlar geldiğinde bunları onaylı veya onaysız direk yayınlatabilirsiniz. Yorum kısmında WordPress’in bir sorunu var. Spam yorumlar. Bunlar için en iyi çözüm ise CAPTCHA eklentisi. Bir diğer çözüm ise WP paketi ile birlikte gelen Aksimet eklentisi. Ancak Aksimet bir yere kadar koruyabiliyor. Bu nedenle Aksimet’i ücretli çözümü kullanabilirsiniz.

Gelişmiş Editör: İçeriklerinizi yönetebilmeniz için kurulu olarak TinyMCE editör gelmektedir. Ancak standart TinyMCE size yetmiyorsa TinyMCE Advanced gelişmiş editörü kullanabilirsiniz. Bir diğer yaygın editör ise CKEditör ekleyebilirsiniz.

WordPress için SEO Eklentileri:

WordPress’in önemli bazı SEO özelliklerini saydıktan sonra önemli olan SEO eklentilerini sıralayalım.

Google XML SiteMaps: Google’a uygun site haritası oluşturmanızı sağlar.

301 Redirection: Link yönlendirme ve yönetimi bakımından mutlaka kullanmanız gerekir. Bir sayfanızı başka bir sayfaya yönlendirmek veya kaldırılmış bir sayfa yerine başka bir sayfayı göstererek Google‘dan index kaybınız olmadan bertaraf edebileceğiniz bir eklentidir.

Broken Link Checker: Herhangi bir sayfa sildiniz veya sayfada değişiklikler yaptınız. Bu değişiklikler nedeniyle sitenizde kırık linkler oluşabilir. Bunların tespiti için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

Sharebar Eklentisi: Bir sosyal medya eklentisidir. İçeriklerinizin ziyaretçiler tarafından paylaşılması sağlanır. Aynı zamanda sosyal medya kanallarında imleme yapabilme olanağı tanır.

WP Fastest Cache Eklentisi: Sitenizi hızlandırmak, sunucunuzu yormamak istiyorsanız bu eklenti tam size göre. Apache server dan gelen istekleri, çıktı olarak kullanıcılara HTML olarak göstermektedir. Performans olarak HTML, CSS ve Jawascript kodlarınızı sıkıştırmaktadır. Bu da sunucunuzun yükünü azaltır

WPtouch Mobile Plugin: Eski bir WP tema kullanıyorsanız ve temanız mobil uyumlu değilse bu eklenti ile bir mobil siteniz oluyor.

Önceki Yazı Link: Blog yazılarınızın sonuna bir önceki yazınızın linkini ekleyebilirsiniz. İç SEO düzenlemelerinizde kullanabileceğiniz bir eklenti. Geliştirici Türk menşeli SEO Hocasıdır.