SEO Kriterleri

seo-kriterleri-nelerdir

Bir web sitesine yapılacak olan SEO çalışmasında sayısız SEO kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlerden en öncelikli olanlarını sizler için sıraladık.

 

Burada dikkat etmeniz gereken şey ise bu seo kriterlerin çoğu zaman birbirlerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini belirtmek isteriz.

Domaininizin yaşı: Domain yaşınıza bağlı olarak Google daha yaşlı, yayında olan web sitelerine itibar göstermektedir.

Anahtar kelime bazlı Domain adı : Örnek; cep telefonu özelliklerini anlatan veya cep telefonu satışı yapacak bir web sitesi kuracaksanız, alacağınız domain adı içerisinde “cep telefonu” anahtar kelimesi geçmelidir.

Domain geçerlilik süresi: Domain alımlarında alt süre 1 yıl olarak satılmaktadır. Ancak 1 yıllık tescil edilen domainler arama motorları tarafından pek güvenilmemektedir. Bu nedenle domain alımlarında en az 3 yıllık süre ile tescil etmeniz gerekir.

Domain uzantıları: Domain seçimi yaparken com, net, org, com.tr gibi prestijli uzantılarını seçmeniz gerekir.

Hosting : Hosting tarafından özel ip ve Ns tanımlanmış olmalıdır.

Site İçerikleri: Sitenizde yapacağınız tüm metin yazıları özgün içerikli olmalı, başka yerden kopyalanmamalıdır.

Site içi SEO : Anahtar kelimeler ve uzunluğu, Açıklama metni uzunluğu, konu ile alakası, site başlığının (title) uzunluğu, diğer Meta Tag’lar.

Site Hızı : Sitenize giriş hızı ne kadar yüksekse arama motorları tarafından daha çok değer verilmektedir. Site hızını etkileyen en önemli etken, görseller ve yazılımsal hatalar olmaktadır.

Site içi Görseller: Resim açıklaması, boyut verilmesi, alt etiketlerin olması. Web sitede ki resim sayısı.

W3C  XHTML Uyumluluğu: Yazılımsal olarak sertifikalı standartlara uygun bir yazılım dili gerekmektedir. Bu da web sitenin düzgün bir tasarım ve temiz bir kodlama ile sağlanmaktadır. Varsa W3C hataları temizlenmelidir.

Sosyal Medya: Arama motorları artık bir çok kriterden daha fazla önem verdikleri Sosyal medya kaydı ve paylaşımları. Facebook, Twitter, g+1 Linkedin vb.

Sayfa İndexlemeleri: Arama motorlarının web sitenizde ki her sayfayı tanımalarıdır.

İçerik ve Kod Oranı: Site içi metinlerin kod oranına göre daha fazla olması, sitenin temiz bir kod yapısı olduğunu gösterir. Bu da arama motorlarının boot adı verilen yazılımsal ziyaretlerinde daha hızlı çalışmalarını sağlamaktadır.

Sayfalarda ki link sayısı: Her sayfanızda bulunan link sayısı 100 adeti geçmemelidir.

Sayfalarda ki dış link sayısı: Web sitenizin sayfalarında başka web sitelerine vereceğiniz link sayısı toplam 20 adeti geçmemelidir.

Dış SEO olarak Backlink: Başka sitelerden referans linkler alınmalı, düzenli olarak arttırılmalı, makul sayılarda olmalıdır. (Bu konuda backlink çalışması makalemizi okuyabilirsiniz.)

Gzip Sıkıştırması: Web sitenizde açılış hızına bağlı olarak sayfa kodlamalarınızın sıkıştırılması önerilir.

Arama Motorları Kayıtları: Google, Alexa, Bing, Yahoo, Ask arama motorlarına site kayıtları yapılarak tanıtılmalıdır.

DMOZ Kaydı: Her ne kadar Google eskisi kadar önem vermesede halen en kaliteli dizin olarak önemli bir kayıttır.

Whois Bilgileri: Site kaydı yapılırken verdiğiniz bilgilerin doğruluğu, iletişim bilgileri gibi bilgilerin açık olması ve ulaşılabilmesi.

Güvenlik: Site güvenlik sertifikasına sahip olmalıdır.

 

 

 

 

 Bir Cevap Yazın