Rakip SEO Analizi

rakip-seo-analiziSeo rakip analizi yapmak, çalışacağınız SEO hakkında size mükemmel bilgiler kazandıracaktır. Anahtar kelimelerden, backlinke, içerik kalitesinden harcayacağınız zaman ve güce kadar detaylı bilgileri rakiplerinizin web sitelerinden elde edebilirsiniz.

Rakip SEO analizini iyi okumak için belli bir tecrübe gerektirir. Bu tecrübe ise sizin ne kadar profesyonel bir SEOcu olduğunuzu gösterir. Yaptığınız analizi okumak demek, çıkan sonuçları doğru yorumlamak, yorumunuza göre SEO stratejinizi belirlemeniz demektir.

Gelelim rakip siteleri nasıl analiz edeceğiz ve seo analizi nasıl değerlendireceğiz.

Öncelikle SEO çalışacağımız web sitesinin sektörüne yabancıysak ve herhangi bir bilgiye sahip değilsek sektörü biraz araştırmamızda fayda olacaktır. Sektöründe lider firmaları belirlemek ve neler yaptıklarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Bu konuda bize yardımcı olarak çok değerli ipuçları verecek olan ise websiteleridir.

Rakip siteleri belirledikten sonra On-Page Seo dediğimiz sitelerin iç SEO düzenlemelerine bakarız. Rakip siteler derken sadece Google’ın ilk sayfasında ki siteler değil, belki ilk 4. 5. sayfaya kadar site analiz etmenizde yarar vardır. Sitenin title ve description alanları nasıl doldurulmuş ve hangi anahtar kelimeler ile donatılmış olduğunu not almalıyız. Bir diğer bakmamız gereken detay ise site hangi meta tag ları kullanmış olduğudur. Sitenin meta taglarını belirlememizde bize hem kullanılan taglar konusunda fikir verecektir, hem de kullanılmayan meta tagları tespit ederek sitemize bir + kazandırabiliriz. Örnek vermek gerekirse; analiz ettiğimiz sitede konum belirleyen bir meta tag yok ve siz bunu tespit ederek sitenize konum belirleyen meta tagları eklerseniz bölgesel arama sonuçlarında rakibinizin önüne geçebilirsiniz.

Site kodlamasında bulunan meta tagları, anahtar kelimeleri, title ve description gibi değerleri öğrenmeniz için en kısa yol CTRL+U tuşları ile view-source sayfasını açmaktır.


alexa-trafficAlexa
, site analizinde kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu araç ile sitelerin dünya ve ülke sıralamalarını görebilir, site yükselişte mi yoksa düşüşte mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunların dışında site nerelerden link almış, hangi kelimelerden ziyaretçi gelmiş gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Ancak Alexa’nın ücretsiz versiyonunda çok fazla detay alamazsınız. Bu nedenle başka analiz araçlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Temel olarak sitenin değeri hakkında bilgi aldığınızı varsayabiliriz.

Analiz ettiğiniz sitelerin Whois bilgileri size çok güzel bilgiler verir. Bunlardan en güzel olanı sitenin yaşı! Rakibiniz 10 yıldır yayında ise otorite olarak güçlü bir rakibiniz var demektir. Bu tip durumlarda ümitsizliğe kapılmayın. Çünkü 6 aylık bir site bile 10 yıllık bir sitenin önüne geçebilir. Bu da Google‘ın adalet anlayışı öne çıkıyor. 6 aylık bir site 10 yıllık bir siteden daha doğru ve kaliteli bilgi verebilir ve daha kullanıcı dostu bir site olabilir. Sizce hangisi site daha değerli?

Whois bilgilerinden rakip sitenin konumunu, DNS bilgileri, hosting bilgileri ve IP adresini öğrenebiliriz. Belki ileride lazım olur.

Şimdi site analizimizi biraz daha derinleştirebiliriz. Yani sitenin index sayısı, backlink sayısı, sosyal medya kullanımı, hit aldığı web sitelerini belirlememiz gerekecek. Bunun için internetten araştırarak bulabileceğiniz ücretli ve ücretsiz SEO araçları bulunmaktadır. Bunların detayına girmeden şunu söyleyebiliriz, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz araçları veya deneme sürümlerini kullanarak biraz zahmetli yoldan ulaşmak istediğiniz bilgileri öğrenebilme imkanınız var. Diğer taraftan ücretli versiyonlar ile hız kazanabilirsiniz. Bizim buradaki önerimiz ister ücretli, ister ücretsiz SEO araçları kullanın ama mutlaka bir kaç farklı araçta analiz edin. Rakibinizin hangi kelime ve kelime öbeklerinden backlink aldığını ve hangi yoğunlukta aldığını mutlaka öğrenin.

Sosyal medya kullanımı kontrol edilmesi gereken önemli bir ayrıntı. Rakipleriniz hangi sosyal medya kanallarını kullanıyor ve nasıl paylaşımlar yapıyor? Bunları belirleyerek sizin daha iyi bir sosyal medya yönetiminiz olması gerekmektedir.

Buraya kadar edindiğiniz tüm bilgileri kendinizin anlayabileceği şekilde not alarak listeleyin. Daha sonra bu bilgiler neticesinde nasıl bir SEO stratejisi izleyeceğinizi yazın-çizin. Artık SEO da yükselmek aslanın ağzında, daha çok emek, çalışma ve beraberinde başarı sizleri bekliyor.