Link Wheel – Link Ağı

 

Link Wheel nedir? Link ağı nasıl kurulur? sorularını ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız. Bu çalışmada ne kadar site yönetecekseniz işiniz o kadar zorlaşacaktır. Yapacağınız ufak bir hata tüm sitelerin çöpe dönmesini hatta arama motorları tarafından ceza almanızı sağlayabilir. Geriye dönüp düzeltmeniz ise bir hayli zamanınızın kaybolmasına neden olacaktır.

 

SEO’nun temeli backlink olduğunu varsayarsak ve elimizde yeterli backlink kaynağı yoksa kendi link ağımızı kurarak mükemmel sonuçlar elde edebiliriz. Her zaman söylediğimiz gibi yoğun emek bize kazanç getirecektir.

 

Örnekler üzerinden basit bir link ağını nasıl kuracağımızı 7 adet blog sitesi üzerinden anlatacağız. Elimizde farklı IP lerde 7 adet farklı domain olsun. Bunlar;

 

Site-1, site-2, site-3, site-4, site-5, site-6, site-7 ve bir tanede arama motorlarında yükseltmek istediğimiz ana domain anasite.com olsun.

 

Burada dikkat edeceğimiz birinci kural hiç bir sitenin karşılıklı çapraz link vermemesidir. İkinci kural ise 7 ayrı siteyi en verimli şekilde kullanmak. Kısacası uzmanlık isteyen bir çalışma diyebiliriz.

 

Paravan 7 adet siteyi özgün içerikler ile kalite puanını arttırmalıyız ve bu sitelerin her biri ana site gibi ilgilenmeliyiz. Sosyal medya ağlarında paylaşımlar yapmalı, sosyal imleme sitelerine linklerimizi eklemeliyiz. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi RSS mutlaka kullanmamız gereklidir. Kullanacağımız RSS sitemizin hızlı indexlenmesini sağlayarak güncelliğini sürekli canlı tutmamızı sağlayacaktır. Burada ayrıca yorum backlinkler, ana domaine alınacak backlinkler düşük oranda alınmalı ve paravan sitelerin değerleri arttırılmalıdır.

 

Elimizde ki 7 adet sitenin anasite.com’a kaç adet link çıkışı yapmamız gerektiğine karar verelim. Biz 3 adet olarak belirledik. Bu 3 adet siteyi ise 2 adet site backlink ile besleyecek, ve bu 2 siteyi ise yine 2 site belirleyecek.

 

Paravan blog siteleri hazırlık süresi boyunca düzenli olarak içerik vermelidir. Bu içerikler kaliteli ve uzun olmalı ve her içerik sosyal medya kanallarında paylaşılmalıdır. 3 aylık çalışma sonunda içeriklerimiz indexlenmiş ve sitelerin her biri ayrı ayrı değer kazanmıştır. İşte ozaman aşağıda ki link ağı örneğini kurabiliriz. Link ağımızın tümünü aynı anda yapmamamız gerekir. Linklendirmeleri 1 aylık süreye yayarsak tamamen doğal bir linkleme sağlamış oluruz.

Link-Wheel-ornegi

 

Basit bir yapıda bulunan bu örneğimizde her bir siteyi ayrı ayrı sosyal medya, imleme, Blogger, wordpress blog siteleri, Digg, vb siteler ile destekliyoruz.

 

Kurmuş olduğumuz bu ağ da ince bir detayı daha vermemiz gerekiyor. Sitelerin her birinden en az 2 adet ayrı siteye link çıkmalıyız. Aksi halde sitelerin tek bir amaç uğruna kurulduğu arama motorları algoritmaları tarafından tespit edilir ve çıkılan backlinklerin hiç bir anlamı kalmaz.

 

Bir diğer detay ise; Backlinklerimizin hepsini anchor text olarak çıkmamamız. İlk link çıkışlarımız http://siteadi.com veya http://siteadi.com/backlink.html şeklinde olmalıdır.

 

SITE-1’e dikkat edecek olursak en tepede bulunuyor ve bu siteyi destekleyen başka bir site yönlendirilmiş değil. Biz bu site için dışarıdan backlink çalışması yapmalıyız ve içerik yoğunluğunu fazla tutmamızda yarar olacaktır.

 

Anlatmış olduğumuz örnekte ana siteye 2 adet link çıkışı olacaktır. Siz Link Wheel çalışmalarınızı geliştirdikçe stratejinizi değiştirebilir, daha iyi örnekler yapabilirsiniz. Mesela her site birbirini linklendirebilir, sonuncu site ana siteye link çıkabilir.

 

Ayrı ayrı ip konusuna dönecek olursak C-Class ip ler bazı hosting firmalarından seo paketi halinde satılmaktadır. Bu konuda c class ip nedir makalemizi inceleyebilirsiniz.