Google’ın Reklamlara Bakış Açısı

adwords ve seo

SEO – Adwords konusunda yanılgıya düşen çoğu arkadaşımızı aydınlatmak amacıyla Google’ın reklamlara nasıl baktığını anlatacağız.

Önce ki Neden SEO? başlıklı yazımızda Adwords reklamları ile SEO‘yu bir derece karşılaştırmıştık. Ancak hepimizin düştüğü hata, çok hit alarak Google sıralamasında çok yükselme mantığıdır. Bu mantık ile hareket edip Google Adwords reklamlarına küçük bir servet ödeyerek hem paramızı boşa harcamış hemde hayal kırıklığı ile karşı karşıya kalmış bulunuyoruz.

 

Adwords reklamların web sitemizin doğal yükselmesine etkisinin olup olmadığını Google’ın Adwords reklamlar ile SEO‘ya bakış açısını bilmemiz gerekir. Google’ın en büyük gelir kaynağı olan Adwords Reklamları belirlenecek bir bütçe karşılığında web sitemizi altın madeni gibi gördüğümüz Google‘ın ilk sayfasında görünmesini sağlayabiliyoruz. Ancak reklamlarla yüksek hitler alıp, reklamı bırakınca Google aramalarında sitemizin eski yerine geri döndüğünü ve ani hit düşüşleri görürüz. Bunun sebebi Google’ın parası olanları emeğe değişmemesi diyebiliriz.

 

Google algoritmaları çalışılırken önem verilen başka bir teknik konuda, doğal hit akışı ile Adwords reklamlarından gelen hitleri birbirinden ayırmasıdır. Analytics hesabımıza baktığımızda doğal aramalar ile Adwords reklamlarından gelen hit istatistiklerini ayrı ayrı rapor alma imkanımız bulunmaktadır.

 

Bizim reklamları kullanmak için bir amacımız olmalıdır. Bu amaç etkili bir reklam ile akılda kalıcı şekilde dizayn etmeliyiz. Bu sayede sitemizi en geniş kitlelere tanıtarak güven sağlayacaktır. Diğer bir amaçta, ürün satarak para kazanmak olabilir. Reklam için harcayacağımız her birim ücretin karşılığı 10 birim kazanmamız gerekir.  Yapılan istatistiklerdede Google Adwords reklamlarının etkisini defalarca kanıtlamıştır. Google reklamları ile ilgili makalemizde, Adwords reklamlar nasıl kullanılır, SEM optimizasyonu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

 

Sonuç olarak; yapacağınız Adwords reklamları sitenizin Google arama sıralamasında doğal yükselmesine hiç bir etkisi yoktur. Reklam boyunca hit yükselmesinde ciddi farklar yaratıp, tanınmanızda ve ticari bir site ise satışlarınızda çok büyük bir etkisivardır. Ancak reklam kesildiği anda hitlerinizde düşüş ve satışlarınızda düşüşte olacaktır.

Web sitenizin Google’da organik aramalarda yükselmek için reklam vermeniz son derece yanlış bilinen bir çalışmadır.

 

 

 Bir Cevap Yazın