Google’dan Adwords Güncellemesi

Google Reklamları
Google Reklamları

 

Google 2016 Adwords güncellemesi bugüne kadar ki en köklü değişiklik diyebiliriz. Reklam stratejilerinin ve reklam bütçelerini değiştirecek yeni düzenin artıları ve eksileri neler olacak göreceğiz.

 

Google en ufak bir değişikliği, en ince ayrıntısına kadar düşünüp testlerin ardından yayına almaktadır. Gerçek yayında testler devam eder ve son kullanıcı hareketlerini izleyerek varsa değişiklik ve iyileştirmeler yapar.

 

 

Google’ın reklam düzeninde yaptığı son değişikliğe baktığımız zaman ilk izlenimimiz tamamen Google’ın reklam gelirini arttırma yönünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her zaman ki gibi “ne kadar ekmek o kadar köfte” demektedir.

 

Biz ise SEO çalışmalarımızı ve alacağımız sonuçların nasıl olacağını tartışalım.

 

google-reklam

 

 

Yukarıda gördüğümüz gibi keywords reklamları 4 adete çıktı. Reklam sıralamasından sonra konum verileri harita yer alacak. Masaüstü versiyonlarda ekran ilk açıldığında organik arama sonucu maalesef görünmeyecek. Kullanıcının sayfayı aşağıya sürüklemesi sonucu 1. sayfada yer alan web sitelerine ulaşabilecekler. Şimdilik analiz ettiğimiz web sitelerinde organik tıklamalarda ufak bir kayıp söz konusu. Google organik aramalarda kullanıcılar, reklamlara güvenmemesi, gerek organik sonuçların daha doğru sonuçlar vermesi ile site gelirlerinde bir değişiklik yaratmıyor. Ancak 1. sıranın getirdiği prestijte bir nebze değer kaybı yaşatacaktır.

 

Mobil kullanımının her geçen gün artması, Google‘ın reklam düzeninde böyle bir değişiklik yapmasını gerektirdi. Organik aramalarda mobil versiyonlarda masaüstü görünümünde olduğu gibi ekranda reklamlar görünüyor.

 

Yukarıda ki görselden devam edecek olursak sağda Merchant alışveriş reklamları yer alıyor. Burada ki listeleme 8 adet olacağını varsayarsak reklam dönüşlerinde ciddi bir artış olacaktır. Bu da reklam dönüşlerinde olumlu sonuçlar almamızı sağlayacak. İstatistik olarak Merchant reklamları daha fazla dönüş sağlamaktadır.

 

Yeni reklam düzenine olumlu açıdan bakacak olursak; reklamların tıklanma oranı artacağı için firmaların reklam maliyetlerinde artış olacaktır. Reklam maliyetlerinin artması ise bir süre sonra firmalara ağır gelecek ve seo’ya yönelmeleri gerekecek.  SEO’daki rekabetin artması, genel olarak sadece 1. sıra değil tüm 1. sayfayı değerli kılacaktır. Seocunun burada On Page Seo‘ya daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Dikkat çekici title, ilgi çekici bir description ile…

 

Peki keywords reklamlarda neden daha fazla bütçe harcanacak?

 

Çünkü yanda görünen keywords reklamların tıklanması düşüktü. Şimdi ise arama sonuçlarında ilk 4 sıra daha belirgin olacağı için tıklanma sayılarında artış olacak, dolayısıyla günlük bütçeler çok hızlı şekilde tükenecektir. Tabi buna mobil kullanımda dahil.

 

Reklam dönüşüm oranları ne olacak?

 

E-Ticaret dönüşüm oranlarında ciddi düşüşler olacaktır. İnternet kullanıcıların aramalarda (sektöre göre değişir) ortalama 3-4 site araştırmalarının sonucunda alışveriş yaptıklarını düşünürsek, zaten 4 adet reklama tıklanmış pasta 4’e bölünmüş demektir.

 

İşletmeciler ve site yöneticileri için önerimiz:

 

1 aylık periyotta harcanan reklam bütçesine göre dönüşüm oranını analiz edebilirsiniz. Bu sayede reklam harcama bütçenizde yeni stratejiler geliştirerek zararınızı minimuma indirmeyi deneyin. Sektörünüzü iyi takip ederek rakiplerinizin neler yaptığını iyi takip edin. Reklam stratejilerinizde göz önünde bulundurmanız gerekenler;

 

  • Haftanın günü
  • Gün içerisinde ki saat
  • Reklam görüntüleme sıklığı
  • Tıklanma sayısına göre alışveriş dönüşüm oranı

 

Reklam maliyetlerinin artması işletmelerin alternatif olarak SEO düşünmeleri gerekir. SEO’nun kalıcılığı, sürekliliği, 7/24 oluşu ve en önemlisi maliyetin reklamlara göre çok ama çok düşük olmasıdır. 1 milyon defa siteniz tıklansa bile size hiç bir mali yük getirmeyecektir.

 

Reklamlar konusunda önerimiz ise;

 

Sektörünüze bağlı olarak E-Ticaret dönüşüm oranınızı düşük, satışlarınız reklam giderlerinizi karşılayacak kadar ise mutlaka Merchant alışveriş (sponsorlu) reklamları öneriyoruz.

 

merchant-reklam

 

 

 

Alışveriş reklamlarında görselinizin bulunması ziyaretçi çekebilecek en önemli avantajlar arasındadır. Bu sayede müşterilerinize aradığı sonucu gösterebilirsiniz. Diğer bir büyük avantajınız ise, müşterinizin fiyat karşılaştırma yapabilmesidir. Burada size düşen tabi ki en uygun fiyatı sunabilmenizdir.

 

Merchant reklamları feed ile çalışmaktadır. Ürünlerinizi excel formatında toplu olarak ekleyebildiğiniz gibi Google Driver yardımıyla tek tek manuel girişte yapabilirsiniz. Reklamlarınızın onaylanma süresi 1-3 gün arasındadır.

 

Bu süre zarfında hatalı ayar yapmanız halinde reklamlarınız onaylanmayacak ve görüntülenmeyecektir. Bu konuda Google müşteri hizmetleri yetkilileri veya canlı destek ile size her türlü yardımda bulunuyorlar. Eğer ürünler stoklarınızda tükenirse, reklamlarınız görünmeyecek ve tıklanma başı maliyetinizde bir düşüş olmayacaktır.