Google İstenmeyen Backlinkleri (Bağlantıları) Reddetme

Google Backlinkleri reddetme aracı, sitenize gelen spam, zararlı backlinkleri engellemenize yarayan bir Google Webmaster aracıdır.

Hemen her seocunun bildiği bu aracı kullanımı çok basittir. Spam bağlantıları reddetme aracı kullanımı hakkında bilgi vermek gerekirse;
baglantilari-reddetmeGoogle Search Console’da /webmasters/tools/disavow-links-main sayfasına girin. Yanda ki görselde ki sayfa ile karşılaşırsınız. Seçili domainin yanında turuncu butona basın ve önceden hazırlamış olduğunuz spam.txt dosyasını yükleyin ve gönderin. Kaç adet domain gönderdiyseniz o sayı size sayfada gösterilecektir.

Google, gönderdiğiniz bağlantıları reddeder ancak her zaman olduğu gibi bağlantıların engellenmesi hakkında garanti vermez. Ancak bizim deneyimlerimizde bağlantıların tümü engellendi ve başarılı sonuçlar alındı.

 

Spam.txt Dosyası Nasıl Yapılır?

Daha önceki makalelerimizde bunu ayrıntıları ile anlattık. Konuyu güncel tutmak ve spam faaliyetleri hackerlar tarafından aktif olmasından dolayı bunu tekrar anlatmaya karar verdik.

Öncelikle masaüstümüzde yeni bir .txt dosyası açalım ve adı “spam” olarak kaydedelim. Ardından tespit ettiğimiz spam linkleri alt alta ekleyerek kaydedelim. Her satırda 1 adet link olmasına dikkat edin. Hepsi bu kadar.

Spam backlinkler nasıl tespit edilir?

Bu konuda bir çok ücretli ve ücretsiz araçlar mevcut. İnternette araştırarak bunlara ulaşabilirsiniz. Önerebileceğimiz bir kaç araç;

ahrefs.com

ranksignals.com

backlinkwatch.com

netpeak.net

 

Spam backlink gönderen URL leri tespit ettiniz ve bunları spam.txt dosyasına yazarken ufak bir ayrıntıyı anlatalım.

Diyelim ki; http://siteadi.com/details.php?image_id=17&mode=search&sessionid=243ce1b872251fa25ba8a0fefe6bc57d böyle bir link tespit ettik. Bu linki .txt dosyasına tam olarak yazarsak sadece bu linkteki sayfadan gelen backlinkleri engellemiş oluruz. Ancak spam.txt dosyamıza http://siteadi.com/ olarak kaydedersek bu domainden gelen tüm backlinkleri engeller. Bu dikkat etmemiz gereken bir detaydır.