Google Analytics’te Hedefleme (Goal)

Google Analytics aracının nimetlerinden yararlanmaya devam ediyoruz. Google Analytics’in bize sunduğu özellikle E-ticaret siteleri için ileri seviyede işimize çok yarayacak hedeflemeler, sitemize giren müşterilerimizin nasıl hareket ettiklerini bize raporluyor.

Kullanıcı deneyimlerine bağlı olarak kullanacağımız bu analytics özelliği, yaptığımız hedeflemelerin ne kadar başarılı olduğunu veya olmadığını bize gösterecek. Goal oluşturabileceğimiz yabancı kaynaklı ücretli online başka yazılımlarında olduğunu söyleyelim. Şimdilik biz ücretsiz Google aracına bakalım.

Bir E-ticaret sitemiz var ve günlük ziyaretçi sayımız 1000 civarı olduğunu düşünelim. Ortalama günlük 10 tane sipariş geliyor. Peki geriye kalan 990 kişinin ne yaptığını merak ediyorsanız, merağımızı bir nebze giderebilecek Goal ler yani hedeflemeler kurabiliriz. Böylece ziyaretçiler hangi sayfadan çıkış yapıyor, hangi sayfaları geziyor, ve hangi sayfalara girmiyor gibi stratejinize göre düzenleyebiliyoruz.

Google Analytics‘e giriyoruz ve “Yönetici” sekmesi > Görünüm > Hedefler tıklıyoruz. Ardından “+Yeni Hedef” butonuna tıklıyoruz.

goal

Yukarıda gördüğünüz şablon altında ki seçeneklerde yapmak istediğimiz hedeflemeler bulunuyor. E-Ticaret siteleri için en fazla kullanılan “Gelir” altında bulunan “Sipariş Verme” ve “Alışverişi Tamamla” seçenekleri bulunuyor.

Biz şimdilik “Sipariş Verme” seçeneğini kuralım. Böylece sitemize girenlerin kaçı ürün siparişi vermiş, yüzde kaçı hedefimize ulaşmış öğrenebileceğiz.

 

hedef-olusturma“Devam” butonuna tıkladığımız zaman yukarıda gördüğümüz adıma geliyoruz. Burada hedefimize bir isim vereceğiz ve “Hedef Grubu” varsa o gruba alacağız yoksa “Tür” kısmında görmek istediğimiz sonucu seçiyoruz. Teşekkürler.html seçeneği hedefimizin tamamlandığını gösterir. Süre; hedefin tamamlanma süresinin 5 dakikada olduğunu raporlayacak, Oturum başına sayfa/ekran sayısı kullanıcının kaç sayfa gezdiğini, etkinlik ise sayfalarda varsa video izledimi, herhangi bir anket varsa kullandımı gibi özelliklere hedefleme yapabiliyoruz. Biz “Hedef” seçeneğini kullanıyoruz ve Devam ediyoruz.

hedef-olusturma-2

“Hedef Ayrıntıları” kısmında dikkat etmemiz gereken, siparişin tamamlandığı Url’i doğru girmemiz olacaktır. Eşittir kullanmak yerine sipariş tamamlama adımının ilk Url ini ekleyebiliriz.

“Değer” kısmında; alışverişlerinizde belli bir tutarın üstünde ki rakamların raporlamasını alabilirsiniz. Mesela 10 TL ve üstündeki rakamları ayarlayabilir bu tutarlarda ki Goal sonuçlarını raporlayabilirsiniz.

“Dönüşüm Hunisi” ise; hedeflemeniz içerisinde sipariş adımlarında farklı isim ve Url ekleyebilirsiniz.

“Kaydet” butonu ile kaydedelim. Sonuçları en sağlıklı görmek için bir hafta analizlerin oluşmasını beklemekte yarar var.

hedefleme

7 gün sonra yukarıda ki gibi bir sonuç göreceksiniz. Hedef sonuçların ayrıntısını görmek isterseniz;

Dönüşümler altında “Hedefler” kısmında hedefinize kaç kişi ulaşmış grafik ve sayısal şekilde görebilirsiniz.

Hedeflerinizi “Huni Görselleştirme”  kısmında hareketleri yönlendirme şeklinde görebilirsiniz. Böylece yapılan site içi hareketler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Hedef Akışı kısmında ise yine sitenize ziyaretçi, sepete ekleme ve siparişi tamamlama adımlarını yönlendirme şeklinde görebilirsiniz.

Sitenize giren 1000 kişinin 10 tanesi sipariş vermiş olabilir, ancak sitenizde hangi adımlarda siparişini yarım bıraktığını öğrenebileceğiniz bu aracı kullanmanızı tavsiye ederim.

Sitenize SEO çalışıyor veya Adwords reklamlar ile ziyaretçi çekiyorsanız, ne yönde eksikler var, nelerin size daha çok kazandırdığını gösteren Goal hedeflemeleri ileri seviye Dijital Pazarlama alanlarında kullanılmasını öneririm.1 Yorum

  • Sadık

    Sade ve adım adım anlatım olmuş. Sitem eticaret sitesi değil aslında hizmet veriyorum, bunun için telefon aramaları veya iletişim formu için nasıl bir hedefleme goals oluşturabilirim?

Bir Cevap Yazın