E-Ticaret Yazılımında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüz çağının vazgeçilmezleri arasına süratle giren Online alışveriş sayesinde, oturduğumuz yerden istediğimiz ürünü istediğimiz şekilde alabiliyoruz. Peki, bunu nasıl başarabiliyoruz? İnternet ortamında firmalar, biz tüketiciler için firmaların kendi sitelerinden Online alışveriş yapabilmemizi sağlayabilmemiz için yaptırmış oldukları yazılımlara e-ticaret denir. En kısa hali ile e-ticaret, fiziksel yapmış olduğumuz alışverişin Online olarak yapılmasıdır.

 

Eğer bir firmanız var ise ve Online alım satım işlemleri yapıyorsanız, firmanızdan günün her saati alışveriş yapılabilir ve haftanın 7 gün 24 saati işyeriniz açıkmış gibi işlem görürsünüz. Ticaretle uğraşanlarımız için e-ticaretin hem yüklenici firmalar için hem de biz tüketiciler için çok büyük artıları vardır.

 

Yüklenici firmalar için birkaç tane örnek verecek olursak; tüketicilere çok fazla çeşit sunma olanakları vardır. Çok büyük mağazalara gerek kalmadan Online olarak alışveriş merkezini kurabilirler. Kısacası e-ticaret, firmaları maddi anlamda büyük külfetlerden kurtarabilir.

 

Biz tüketiciler açısından birkaç örnek verecek olursak; en güzel örneği oturduğumuz yerden, binlerce çeşit ürün arasından zevkimize ve bütçemize uygun, güvenilir bir alışveriş yapma olanağıdır. Yine e-ticaret sitelerinde aynı ürünü alan başka tüketicilerin yaptıkları yorumları görebilir ve buna göre kafamızda canlandırabilir ve fikir sahibi olabiliriz.

 

Peki diyelim ki ben bir işletme sahibiyim ve bir e-ticaret sitesi alıp Online alışveriş yapmak istiyorum. E-ticaret yazılımında dikkat etmem hususlar neler olmadır?

 

Öncelikle tercih etmeniz gereken firma güvenilirliği kazanmış bir firma olmalıdır. Tüketicinin alışverişi esnasında sorun çıkmaması için altyapısı çok sağlam olan işyerlerine bu yazılımlar yaptırılabilir. IPS-IDS ve Firewall sistemlerine mutlak surette sahip olmaları gerekir. Bu sistemlerin mutlak surette olmaları gerekmesindeki amaç, sitemize yapılabilecek saldırıları ve tehditlere karşı anınca cevap verebilecek sistemler olmasıdır.

 

Günümüz çağının vazgeçilmezi olan kredi kartları, bankamatik kartları ve alternatif ödeme sistemleri mutlaka olması gerekir ve bu sistemlerin sıkıntısız kullanılabilmesi gerekir. Daha güvenilirliği için ise 3D secure kurulumu mutlaka yapılmalıdır. Yine e-ticaret sitemiz her zaman gelişime açık olan tasarım özellikleri üzerine kurulmuş olması gerekir ve tüketiciler açısından kullanımı kolay ve çabuk anlaşılabilir olması ise yine artı olarak önümüze gelecektir.