E-Ticaret Siteleri İçin SEO

E-Ticaret siteleri için SEO nasıl yapılır, neden gereklidir ve yapmamız gerekenler nelerdir sorularını bu makalemizde anlatacağız. Ancak her zaman ki gibi dikkat etmemiz gereken en önemli ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

İnternet dünyasında tüm kategoriler arasında en ön sıralara çıkan E-Ticaret, çok sayıda ziyaretçi çekmek ve bunu satışa çevirmek, bir kazanç kapısı sağlamak amacıyla önem taşımaktadır. Çünkü bir e-ticaret sitesi istiyorsanız, bunu kesinlikle bedavaya, maliyetsiz ve kolay olarak düşünmemenizi öneririz. Aksi halde zaman kaybı ve sıfır sonuç ile hüsrana uğrarsınız. Eğer reklamsız ve minik bütçelerle bu işi yapar, SEO ve sosyal medya kanalları ile vakit harcarsanız 6 aylık bir süre diliminde satışlarınızda kıpırdama olacak, hatta para kazanmaya başlayacaksınız.

SEO dışında E-Ticaret adımları,  uygun bir pazar, kullanışlı bir E-Ticaret yazılımı, pazarlama, organizasyon, operasyon, tedarik, fiyat politikası, reklam, müşteri memnuniyeti, güven daha bir çok alanı bir araya getirmeniz gerekir. Sizleri karamsarlığa uğratmamak adına SEO konusunda nasıl bir strateji ve çalışma yapmanız gerektiğini adım adım anlatalım. Diğer konuları sonra ki makalelerimiz de ayrıntılı olarak ele alacağız.

Bu güne kadar genel anlamda SEO kriterleri ve stratejilerini anlatmaya çalıştık. E-ticaret alanında ise işler biraz farklı yürüyor. Bu farkları sıralayacak olursak:

 1. Domain marka çalışması,
 2. On-Page SEO (Site içi optimizasyon)
 3. Tasarım ve yazılım altyapısı
 4. Sezgisellik
 5. Müşteri geri dönüşleri,
 6. Rich snippets,
 7. Takip ve analizler,
 8. Mobil kullanımlar,

1 – Domain marka çalışması, aslında Eticaret SEO çalışmanızın temelini oluşturacaktır. İster bir marka adı oluşturun ister anahtar kelime içeren bir domaine sahip olun birinci derece kuvvetli bir alan adı ile bu işe girişmelisiniz. Burada yapmanız gereken sosyal medyanın tüm ağları dahil alan adınızı ulaşabileceğiniz her alanda tanıtmaktır. Unutmayın; sitenize gelen ziyaretçi sayısına bakarak en fazla ziyaretçi marka adınızı yazarak geliyorsa, bu işi başarmış sayılırsınız. Daha önce yayınladığımız makale domain otoritesi makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

2 – On-Page SEO yapısı tam ve düzgün olan bir E-ticaret sitesi, sürekli yükselir ve satış getirir. Eticaret siteleri için en önemli iç SEO önerimiz;

 • Title-description alanları: Sitenizin sayfa, kategori ve ürünlerinin ne olduğunu açıklayan bu alanları mutlaka doğru ve özgün şekilde doldurun.
 • Site temel bilgiler: İletişim bilgileriniz açık ve doğrulanmış olmalıdır. Satış sözleşmesi, iade ve garanti şartları, teslimat bilgileri, hakkımızda alanları tamamlanmalıdır.
 • Ürün açıklamaları: Her ürünün açıklaması olmalıdır. Eğer bu açıklamaları özgün ve açık bir dille yazarsanız siteniz arama motorları tarafından yüksek puan alır.
 • Ürün Resimleri: Ürün resimleri net ve kaliteli olmalıdır. Mümkünse ürünlerle ilgili birden fazla resim olması daha iyi olur.
 • Sitenizin hızı: Önemli bir ayrıntıdır.  Sayfalarınızın hızlı açılması müşterilerinizin aktif olarak gezerek alışveriş yapmasına olanak verir. Arama motorlarıda bu nedenle sitenizi seveceklerdir.

3 – Tasarım ve Yazılım: Site tasarımınız kullanıcı odaklı olmalıdır. Kategorilere ve alt kategorilere rahatlıkla ulaşmalı, sepete atmalı ve satın alma adımlarını hızlı bir şekilde tamamlamalıdır. Yazılım alt yapısı çok ama çok önemlidir. Bozuk bir yazılım hem SEO’da yükselmenizi engelleyecek hem de müşterilerinizin geri dönmemek üzere gitmelerine neden olacaktır. Hazır ücretsiz açık kaynaklı E-ticaret yazılımı kullanacaksanız kesinlikle Magento’yu öneriyoruz. Bu işe ciddi bir yatırımla girmeyi planlıyorsanız, modifiye edilmiş özel modüller ile geliştirilmiş Magento kullanabilirsiniz. Yine ciddi bir bütçe isteyen özel yazılım yazdırabilirsiniz. Bir diğer alternatif ise düşük bütçelerle sektöre girmek isteyen işletmeler ve KOBi’ler için çözüm getiren T-Soft gibi başarılı hazır altyapılar kullanabilirsiniz. Hangisini tercih ederseniz edin kullanıcı dostu açık ve temiz bir özel tasarım kullanmanızı öneriyoruz.

4 – Sezgisellik: İnternet kullanıcıların hangi psikolojide nasıl hareket ettiklerini bilmeniz önemli bir avantajdır. Ar-Ge çalışmalarınızı kendiniz geliştirerek araştırabilir ve müşteri hareketlerinin nasıl olacağını piyasada bulunan ücretli uygulamalar ile öğrenebilirsiniz. Müşteri davranışları ve olumsuzlukları aşağıda ki gibidir;

 • Sitenize nereden gelmiş; Arama motorları ve hangi anahtar kelimeler, reklamlar, forum sitelerinde ki öneriler, direk girişler, sosyal medya kanalları.
 • Müşteriler sitenizde neler yapmış?: Ürünleri gezmiş, sepete atmış ve bir sorundan dolayı geri çıkmış. Bu sorun teknik yazılımsal olabilir. Veya siteniz de ürünlere bakmış, açıklamaları okumuş ve en son hakkınızda yazısını okumuş, iletişim bilgilerinize bakıp siteden alışveriş yapmadan geri çıkmış. Güvensizlik duymuş olabilir.

crazyeggBu konuda bize yardımcı olacak mükemmel bir scroll mapping aracı var. Crazy Egg adında ki bu araç sitenize giren müşterilerinizin hangi sayfaları gezdiğini maus hareketlerine göre raporlamaktadır. Kullanıcı sayfayı ne kadar aşağıya kaydırmış, nereleri gezmiş ve tabi bizi en çok ilgilendiren, sitemizde nerelerde sorun yaşamış olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Ücretli olarak sunulan bu uygulama değişik paketlerde ve özelliklerde satın alabilirsiniz. Bir diğer yararlı araç ise Bounce Exchange, ziyaretçilerinizin siteden ayrılma hareketlerini tespit etmenize yardımcı olmaktadır.

 • Site kullanım kolaylıkları: Sitemizde müşterilerimizin nasıl hareket ettiklerini öğrendik. Peki verimliliği arttırmak için neler yapabiliriz. Bu konuda sezgilerimiz bize yol gösterecektir. Mesela sepete attığımız bir ürünü satışa çevirerek para kazanmamızı sağlayacak deneyimleri geliştirebiliriz. Burada “satın alma” butonları, renkler, üyelik adımları geliştirilerek basitleştirmek satışımızı arttıracak sezgisel çalışmalardır.
 • Satış Dönemleri: Ev gereçleri ve tekstil ürünleri satan bir E-ticaret siteniz var ve diyelim ki kışın arıza nedeniyle doğal gazın kesileceğini ve kombilerin çalışmayacağı haberi yayınlandı. O halde sitenizde battanniye ve elektrik sobası ürünlerini ön plana çıkararak, sosyal medyada kampanyalar düzenleyebilir, müşterilerinizin algısını kazanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Sezgisel sayılabilecek bu gibi durumları iyi takip ederek insan davranışlarının ne yönde ilerleyebileceğini ön görebilirsiniz.

5 – Müşteri geri dönüşleri: Sitenizi bir müşteri gezmiş hiç bir şey almadan çıkmış olabilir. Bu o müşterinin geri dönmeyeceği anlamına gelmez. Geri dönmesini sağlayacak şeyler arasında uygun fiyat, siteye olan güven ve aradığını tam anlamıyla bulabilmesi olabilir. Geri dönen müşteri her zaman çok önemlidir. Çünkü bu müşteriler sadıktır ve ihtiyaçları doğrultusunda akıllarına ilk olarak sizin siteniz gelecektir. Müşteri memnuniyeti dediğimiz bu durumu arama motorları çok önem verirler. Eğer bir müşteri siteye 2., 3. ve hatta defalarca giriş yapıyorsa siteniz SEO bakımından değer kazanmıştır. Bu nedenledir ki Hepsiburada, N11, Gittigidiyor gibi E-ticaret siteleri her zaman zirvededirler.

6 – Rich Snippets: Google’ın çıkarmış olduğu kullanıcı odaklı bir özelliktir. Google webmaster tools aracınızdan ayarlarını yaparak kullanabileceğiniz bu özellik ile Google’da yapılan aramalarda sitenizi daha belirgin bir şekilde gösterilir. Yıldızlı, yazar isimli, küçük resim ve video gibi belirgin özellikler ile güven verir ve siteniz daha fazla ziyaretçi kazanır. Tabi bu uygulama her web site kategorisini kapsamıyor.

Rich Snippets nedir?
Rich Snippets nedir?

Yanda ki resimde Rich Snippets ayarları yapılmış bir site görüyorsunuz. Siteye yapılan 132 oy ile 5 yıldız kazanmış ve bunu arama yapanlara gösteriliyor ve bu sitenin güvenli olduğu anlamına gelmektedir.

 

7 – Takip ve Analizler: Sitenizde neler olmuş, kaç kişi girmiş, ne kadar satış ve ciro yaptığınızı analiz etmelisiniz. İzleme araçlarını iyi analiz ederek E-ticaret dönüşüm oranı nasıl gerçekleşmiş olduğunu takip etmeniz gerekir.  Bu konuda bilmeyenimizin olmadığı Google Analytics ücretsiz ve ayrıntılı bilgiler sunan güvenilir bir araçtır. Sitenize giren sayısını vermesinden öte, ziyaretler nerelerden gelmiş, kaç sayfa gezmiş ve ziyaretçi sayısına göre dönüşüm oranını sizlere vermektedir. Örnek vermek gerekirse 1.000 ziyaretçiden 10 kişi alışveriş yapmış ise, bunun size oranını verir. Formül basitçe şöyledir; Dönüşüm oranı= 1000/10 sonuç: % 1

Bu orana göre yaptığınız ciroyu hesaplayarak başarınızı belirleyebilirsiniz.

8 – Mobil kullanım: 7. maddede saydığımız takip ve analizleri ilgilendiren bir konu olan mobil uyumluluk, sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin mobil cihazlarda rahat alışveriş yapabilmelerini gerekmektedir. Akıllı telefonların ve tablet teknolojilerinin gelişmesi, günümüzde 4.5G hızında internet, mobil kullanıcı ve E-ticaret alışverişlerinin artmasına etken olmuştur. Bu nedenle mobil uyumlu olmayan bir site E-ticarette bir kaç adımdan öteye gidemez. Arama motorları mobil cihazlardan yapılan aramaları mobil uyumlu olmayan siteleri gerilerde listelerler.

 

E-Ticaret’te Bunları Asla Düşünmeyin

Temel ticareti iyi biliyor olabilirsiniz veya çok iyi işletme eğitimi almış bir şirketin işleyişi hakkında mükemmel bir kariyere sahip olabilirsiniz. E-Ticaret konusu teknik bir çok bilgiyi tecrübe edinerek, iyi organize olmuş bir ekip işi olduğunu asla unutmayın.

İnternet ten ticaret yapmanın bir bilgisayar ve internet bağlantısı ile bedavaya getirebileceğinizi asla düşünmeyin.

Sadece SEO çalışması veya sadece Adwords reklamcılığı ile para kazanabileceğinizi düşünmeyin.

Örnek aldığınız bir site günde binlerce liralık satış yapıyor diye sizde aynısını yaparak aynı parayı kazanabileceğinizi düşünmeyin.

Şunu düşünebilirsiniz; sektörü iyi araştırarak, uygun fiyatlar sunabileceğiniz ürünleri satmaya çalışın. Mutlaka belli bir bütçe ile E-ticaret dünyasına girmeyi planlayın.