E-Ticaret Siteleri İçin Kategori Düzenleme

E-Ticaret sitesi için kategori düzenleme belli standartlara uygun olmalıdır. Bu standartları ise tabiki arama motorları belirliyor. Arama motorlarının aksine yapacağınız her çalışma sizi internet dünyasından uzaklaştıracaktır.

Kategori düzenlemede kural olarak ana kotegoriler ve alt kategoriler şeklinde gruplandırılmalıdır. Ürün çeşitliliğinizin fazlalığı sizi kategori ağacını kullanmanızı gerektirecektir. Kategori ağacını oluşturmanız ise hem zor hemde deneyimli kişilerin yapması gereken bir çalışmadır.

Kategori oluşturmanızda bakmanız gereken en önemli kaynak Google product category. Bu linki incelediğiniz zaman ürün diziliminizi hangi hiyerarşiye göre yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak burada ki düzenin aynısını yapmak zorunda değilsiniz. Kategori ağacınızın mutlaka mantıksal yapıya uygun olması yeterlidir.

Mantıksal Kategori Yapısı

Kategori yapınızı mantıksal bir çerçeve koymak isterseniz, bunu günlük yaşantınızdan örnek alabilirsiniz. Bir ayakkabı almak için AVM’ye gittiğinizi ve bu AVM içerisinde yüzlerce dükkanın olduğunu bilirsiniz. Bu dükkanlar içerisinde ayakkabı satan mağazaları veya dükkanları ziyaret edersiniz. İşte E-Ticaret sitelerindede durum aynıdır.

Müşterileriniz ayakkabı almak için arama motorlarını kullanır ve sitenizdeki ayakkabı kategorisine tıklar. İşte tam burada kategori ayrımına gitmeniz gerekir. Yani “Kadın Ayakkabı” ve “Erkek Ayakkbı”. Bu durumda Ayakkabı kategorisinin altına kadın ve erkek diye 2 kategori daha açmanız gerekecektir. Aksi halde sitenize giren müşterileriniz kadın ve erkek ayakkabıları karışık göreceği için sitenizden bir an önce çıkmak isteyeceklerdir.

Kadın ve erkek kategorilerini ayırdık, ancak sezonsal olarak yazlık ve kışlık kategoriler açma ihtiyacımız doğacaktır. Kışlık kategori altında bot, çizme, yazlık kategoride ise sandalet, günlük, abiye vb kategorileri açmanız gerekir.

Kategori hiyerarşisi yukarıda bahsettiğimiz mantık çerçevesinde düzenlemek, müşterilerimizin aradığı ürüne en hızlı şekilde sunarak bunu satışa dönüştürebiliriz.

Kategorilerin SEO’ya Etkisi

SEO çalışmalarımızda açacağımız kategorilerin arama motorlarına göstermemiz gerekir. Kullandığımız eticaret yazılımının SEO uyumlu altyapısını kullanırız. Kategori SEO ayarlarında title, description ve kategori açıklamalarını eksiksiz ve özgün biçimde doldurmamız, arama sonuçlarında sitemize müşteri kazandıracaktır.

Eticaret Sitelerinin Kategori Hataları

İnternette bir çok eticaret sitesinin yapmış olduğu hatalar sonucu kategorilerin arama motorlarında görünmemesi sorunu yaşarlar. Bunun en büyük nedeni kategori karışıklığı. Yine örnek vermek gerekirse;

Altın satan bir eticaret siteniz olsun. Zaten altın satmak için kurulmuş bir eticaret sitesine “Altın” kategorisi açmak hata olacaktır. Ancak gümüş ürünlerde satacaksanız altın ve gümüş olarak kategorileri ayırabilirsiniz.

Her ürün çeşidi için kategori açmak arama motorlarında karışıklık yaratır. Çiçek desenli elbiseler kategorisi açtınız. Papatya desenli, gül desenli gibi her desen için ayrı kategori açmanız, kategorilerinizin SEO değerini düşürecek, arama motorları hangi kategoriyi dizinde konumlandıracağını bilemeyecektir.

Eticaret sitenizde kategori ve alt kategorilere herhangi bir erişim bulunmuyorsa bu kategoride bulunan ürünleri satamazsınız. Bu nedenle site tasarımınızı bu yönde kodlamalısınız.

 

 



Bir Cevap Yazın